Nádherná je jak civilizace řecká tak i ta římská. A již od pradávna jsou spojené jedna s druhou. Řecká vzdělanost byla vždy obdivuhodná. A to samé platí v oborech jako je sochařství a stavitelství. Dokázali neuvěřitelné věci a okouzlit tím celý svět. Vždyť i dnes jezdí statisíce turistů obdivovat právě řecké skvosty. To samé platí i v případě Říma. Velkolepé divadla, hry, které byly vymyšleny do posledního detailu. Eposy a legendy od legendárních a věčných autorů. Nebo pověsti o celé škále řeckých bohů, kteří sídlili na hoře Olymp. A pozorovali osudy prostých lidí a sem tam jim pomohli.
A nebo rovnou s člověkem stvořili dítě takzvaného poloboha. Římané, kteří se utkali v nespočetných bitvách. A svoji zemi dovedly k velkolepé prosperitě a bohatství. V umění se snažili dokonale vyvážit krásu a harmonii. Díky jejich dědictví byla vytvořena západní kultura. Mnohé národy se tím nechali i inspirovat. Také řecká filozofie je těsně spojena se západní kulturou. Už starověcí Řekové pokládali takové otázky, že se s nimi zabývá i moderní věda dnes. V období krále Perikla řecká říše začala nejvíce vzkvétat. Je to také označováno jako zlatý věk. Ve stejné době nabyla Akropole v Athénách svoji celistvou a dokonalou podobu.
Řím se nažil ovládnout Řecko. To bylo svobodné, ale podléhalo politicky pod kontrolu Říma. Nakonec se stalo Řecko součástí Byzanské říše. Ale stejně se rozmohlo jak řecké myšlení tak i jeho bohatství na úkor Říma. Mezi řecké kulturní bohatství patří světoznámé eposy Illias a Odysseia. Nejdříve se tvořily strnulé sochy, ale postupem času se propracovali k živým sousoším plných emocí. Mykény mají podzemní chodby, které ukrývají mnoho pokladů a šperků. Mimo jiné i zlaté pohřební masky králů. Dokázali i nádherně malovat na keramiku. Vytvářely spoustu nádherných amfor. To je typická vejčitá nádoba se dvěma uchy.