Asi každý z nás chce mít na zahradě krásný zelený trávník. Někteří preferují ten anglický, který najdeme na golfových či fotbalových hřištích, jiní zase ten s divokými travinami a květinami. Avšak ať už je náš cíl jakýkoliv, vždy chceme, aby nám krásně rostl a aby tam rostly jen námi vybrané rostliny.

 

To však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Velmi často k nám zalétají semena invazivních druhů, které mohou celou zahradu ovládnout. Zdaleka největším nepřítelem zahrádkáře je však mech. Ten se totiž velmi snadno a rychle rozšíří po celé zahradě, a zbavit se ho není nijak snadné – zvláště pokud chceme využít pouze přírodních metod.

 

zahrada se vzrostlými květinami

 

Samozřejmě tím, co nás napadne jako první, je jeho vytrhání. To je poměrně náročná činnost, a pravdou je, že leckdy i zbytečná. Jen velmi těžko totiž vytrháme skutečně všechny kořeny, o mikroskopických sporech, které z něj padají, ani nemluvě. Zbudou nám tak obrovské holé plochy, které chceme osázet travními semeny, ovšem dříve, než tato stihnou vyklíčit a zapustit kořeny, se zde opět rozroste mech. Je tedy jasné, že toto není cesta, kterou bychom měli jít.

 

holá zahrada

 

V tomto případě nám nezbude nic jiného, než použít chemickou metodu. Tyto moderní herbicidy totiž dovedou zlikvidovat mech, aniž by ublížily travinám. Jsou tedy pro toto použití ideální. Problém je v tom, že jsou toxické i pro půdní mikroorganismy. Ty jsou však pro dobrý růst zahrady také potřebné, a bez nich se neobejdeme.

 

Problém je v tom, že záleží na typu půdy, kterou na zahradě máme. Pokud je vlhká a celkově vhodná pro růst mechu, pak se zde usadí, i přes veškeré naše snahy. Nezbude tedy, než například za pomoci hnojiva typ půdy změnit, a vždy hned v zárodku jej zlikvidovat. Jen tak svou zahradu ochráníme a budeme na růst pouze to, co si vybereme. Bez správné péče tedy zahradu zkrátka mít nebudeme, ať se nám to líbí, nebo ne.

Similar Posts