Když si povléknete peřinu a zachumláte se pod ní, máte pocit, že vám nic neschází. Ležet v posteli je zkrátka úžasný pocit, ostatně je to také jediné místo, kde si můžeme v klidu odpočinout. Postel může samozřejmě alespoň částečně nahradit křeslo, pohovka, karimatka nebo rozložený sedací vak, ale dokud se nemáte čím přikrýt, nelze hovořit o nějaké relaxaci.
Přikrývky zkrátka neodmyslitelně patří k lidskému životu, a zejména k té odpočinkové fázi, kdy máme konečně dostatek času a prostoru být sami sebou, nikým a ničím nerušeni. A jestliže si odpustíme zírání na televizní obrazovku před spaním, nebo dokonce práci na počítači přímo v posteli, což je hrozný nešvar, náš spánek může přinášet skutečné plody – ozdravné a regenerační procesy.
Aby k té regeneraci skutečně docházelo, a nebyla to jen prázdná slova, potřebujeme mít přikrývku nejen patřičně přijatelnou z hlediska materiálu, ale i co se týče rozměrů. Nebuďte proto při výběru přikrývek zbrklí a rozmýšlejte, zda se vám nehodí např. prodloužená přikrývka. Prodloužená, znamená, že je delší o dvacet až čtyřicet centimetrů oproti běžnému dvoumetrovému standardu.
A jaké výhody to přináší?
Nebude vám chladno na ramena – příliš krátká přikrývka svádí k tomu, že bude sjíždět k nohám, a odhalí vám ramena a horní partie zad, takže by vám na tuto část těla mohla být v noci zima a mohlo by vás to zbytečně budit. U dlouhé přikrývky máte více prostoru pořádně se do ní zachumlat, ovšem nezapomínejte, že musí být také patřičně široká, alespoň 140 cm.
Odhalená chodidla – pokud nespíte zrovna v teplých ponožkách, vaše bosá chodidla mohou u krátké přikrývky častěji vykukovat ven. Na chodidlech je velmi mnoho nervových receptorů, které zaznamenávají i nesmírně jemné poryvy vzduchu. Máte-li v noci otevřené okno (na ventilačku), což vám lze jen doporučit, budou vás bosá chodidla mimo prostor přikrývky budit možná častěji, než odhalená ramena. U delších přikrývek máte ovšem šanci deku pod nohama zahrnout a tím pádem zabránit, aby vám samovolně ve spánku vyjížděly ven.